כלים של משתמש

כלים של אתר


miflaga:מצע.דיון.גרעין.ישראל

נושא הגרעין הישראלי הוא נושא בעל השלכות בין לאומית, הנוגעות באופן מסויים לכל אחד מאזרחי מדינת ישראל. חשיפת ההיקף באופן רשמי תביא לפעולות דיפולמטיות מצד מדינות ערב ולגינוי באו“ם. מאידך, נוח לארה”ב ולסין שיש היקף גדול של נשק גרעיני המוחזק במדינת ישראל ללא פיקוח ישיר של הקהילה הבין לאומית.

יש גם חסרונות הנוגעים לביטחון אזרחי המדינה: 1. חוסר שקיפות של היקף הארנסל ואופן אחזקתו מפריעות לפיקוח בטיחותי. 2. היקף הארנסל ויכולות השיגור יכולות להרגיע (באופן מלאכותי כמובן) את אזרחי המדינה לגבי הסבירות להשמדת מדינת ישראל. 3. היקף המשאבים הנדרש לתחזוקת הארנסל הינו בלתי ידוע. כמו גם, היקף ההשקעה במחקר ופיתוח בתחום. חוסר ביקורת יוצר ביזבוז.

בעד חשיפה
  1. חוסר שקיפות של היקף הארנסל ואופן אחזקתו מפריעות לפיקוח בטיחותי.
  2. היקף הארנסל ויכולות השיגור יכולות להרגיע (באופן מלאכותי כמובן) את אזרחי המדינה לגבי הסבירות להשמדת מדינת ישראל.
  3. היקף המשאבים הנדרש לתחזוקת הארנסל הינו בלתי ידוע. כמו גם, היקף ההשקעה במחקר ופיתוח בתחום. חוסר ביקורת יוצר ביזבוז.
נגד חשיפה
  1. חשיפה יכולה לגרום ללגיטמציה בינלאומית לתת לאירן להחזיק בנשק גרעיני.
  2. חשיפה יכולה לגרור על ישראל סנקציות כלכליות נוראיות (הכוונה שלי היא שכל סנקציה כלכלית היא נוראית).
דיון על העמדות נגד חשיפה

אני חושב שאיראן החליטה לפתח נשק גרעיני בלי קשר למה ישראל עושה בנידון. המצב כיום הוא שכולם יודעים שיש נשק גרעיני, אבל מתנהגים כאילו שאין. זה מצב מעוות, שמונע מישראל לעשות את מלוא השימוש ביכולת ההרתעה של נשק כזה. הרי ברור שאם איראן תתקוף אותנו אנחנו נשרוף אותה ואת כל המוסלמים שאי פעם עיצבנו אותנו. אני לא חושב שמישהו יטיל עלינו סנקציות. לצרפת, אנגליה, ארה“ב, רוסיה ואוקראינה יש נשק ואף אחד לא עושה להם כלום. אני גם חושב שהטכנולוגיה הישראלית מספיק חשובה כדי שהאמריקאים ישמרו עלינו עוד הרבה זמן.

miflaga/מצע.דיון.גרעין.ישראל.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/06 23:47 (עריכה חיצונית)