כלים של משתמש

כלים של אתר


miflaga:עזרה_טכנית

שאלות טכניות

זהו המקום לשאול שאלות בנוגע לשימוש בממשק, על מנת לשאול שאלה, יש ללחוץ על “עריכה” ולרשום את שאלתך, רצוי להוסיף כותרת לשאלה שלא יהיה פה באלגן גדול מידי.

בשביל כותרת יש להקיש חמש פעמים את הסימן “=” משני צידי הכותרת.

לכל המומחים שעונים על השאלות - נא לעשות כותרת קטנה יותר נניח פעמיים הסימן “=” כך שיהיה רצף ישיר בין השאלה לתשובה.

קישוריות

בדף השיחה שעשיתי לעצמי (שיחה) אני משוחח עם רם-און, כאשר אני לוחץ על שמו משם, זה מוביל אותי לדף שקורא לעצמו “תומאס:רם-און” אשר כזה דף כמובן שאין. שאני לוחץ על שמי זה מוביל ל“תומאס:תומאס”. כל הבעיות האלו רק מדף שיחתי, כאשר אני לוחץ על שמו או על שמי מדיון אנרכיזם זה מוביל לדפי המשתמש שלנו כמו שצריך. — דורון אפרתי 2006/07/18 16:06

תשובה

הבעיה שלך נובעת משימוש בנקודותיים. בדוקוויקי נקודותיים מסמלות תיקיה (ניימספייס). כשאתה נמצא בדף [[תומאס:שיחה]] אתה בדף שנקרא “שיחה” בתיקיה שנקראת “תומאס”. אם יש לך בדף ההוא קישור שנראה כך: [[ישראל]] הויקי יניח שאתה מתכוון לדף “ישראל” בתוך התיקיה הנוכחית, כלומר לדף “תומאס:ישראל”. אתה יכול להבהיר לויקי שאתה מתכוון לדף “ישראל” בתיקיה הראשית על-ידי הוספת נקודותיים בתחילת הקישור, כך: [[ישראל]].

אבל האמת היא ששימוש יתר בתיקיות הוא רעיון מיושן שמתבסס על תפיסה נפסדת של ארגון מידע. אין לך כרגע שום סיבה להחזיק תיקיה בשם “תומאס”, ואם תהיה לך סיבה טובה לכזו תיקיה אני מתאר לעצמי שרוב הקישורים בדפים שנמצאים בה יצביעו לדפים אחרים בתוכה - אחרי הכל, אם הדפים בתוך התיקיה לא קשורים ומקושרים זה לזה, מה הם עושים בתוך תיקיה?

אני ממליץ לך להעביר את דף השיחה שלך לדף תומאס, שיחה. אני מסכים שחלוקה קפדנית להרבה תיקיות משנה יכולה להראות מסודרת יותר, אבל האמת היא שבמעט מאד מקרים יש הצדקה ליצירת תיקיה. בדרך-כלל, בסביבה כל-כך אינטר-קונטקסטואלית, זה רק עושה יותר בלאגן.

הצעה

העבודה בתוכנה הזו היא מסורבלת וקשה, קשה לעקוב אחרי השינויים החדשים, לנהל שיחות על הרעיונות, לעשות דף משתמש שמסביר על המשתשים השונים. אני לא מבין מדוע לא נעשה את זה בפורמט של ויקיפדיה, כמו שאחינו מעבר לים עשו?.. בברכה, תומאס (איני יודע גם איך חותמים פה)

תשובה

אכן, העבודה כאן קצת מסורבלת. מי כמוני יודע, שכל פעם שמישהו משנה משהו במצע אני צריך לפתוח דף חדש ולהעתיק את הנתונים. התוכנה תלך ותשתכלל ככול שתהיה יותר פעילות. בנתיים, תודה על הערה וברוך הבא. רם-און.

עוד תשובה

כמנהל האתר אני משער שהאחריות לסיפור הזה נופלת עלי. מנסיוני הנרחב, הן עם דוקוויקי (התוכנה הנוכחית) והן עם מדיה-ויקי (התוכנה של ויקיפדיה), קל יותר להשתמש בדוקוויקי. נכון, יש בה פחות אפשרויות מאשר במדיה-ויקי, אבל זה בדיוק מה שהופך אותה פשוטה וקלה יותר לשימוש.

אין-ספק, טכנולוגית הויקי עדיין לא הגיעה לכדי בשלות והעבודה מסורבלת יותר מהרצוי, אבל בסך-הכל אני חושב שמצבנו טוב ממצבם של עורכי ויקיפדיה.

אני אשמח מאד אם משתמשים יצביעו על קשיים ספציפיים או על נקודות בהן מערכות ויקי אחרות עולות על המערכת שלנו - אם אנחנו חושבים שזה יכול לשפר את המצב המדיני, קל וחומר שזה יכול לשפר את הויקי.

באשר לנקודות שתומאס העלה:

  1. כדי לעקוב אחרי השינויים האחרונים בכל המערכת יש ללחוץ על כפתור “שינויים אחרונים” בצד ימין למעלה. דף השינויים מציג רק את השינוי האחרון שנעשה בכל דף. ניתן גם לראות את כל הגרסאות הקודמות של הדף הנוכחי ע“י לחיצה על אחד מכפתורי “גרסאות קודמות” (מצד שמאל למעלה ומצד שמאל למטה). דף הגרסאות הקודמות מציג את כל הגרסאות הקודמות של הדף הנוכחי. ליד כל גרסא ישנה יש צלמית קטנה של משקפיים - לחיצה עליה תציג את ההבדלים בין אותה גרסא לגרסא הנוכחית.
  2. בניגוד למדיה-ויקי, לנו אין דפי דיון מובנים. כדי לפתוח דיון פשוט מוסיפים לינק לדף דיון חדש בדף הנוכחי. אני יכול להוסיף משהו שיראה כמו טוקבקים בתחתית הדף, אבל נראה לי פורה יותר להכריח את המשתמשים לעבור את משוכת הויקי - אנחנו רוצים עורכים ומשתתפים, לא טוקבקרים. אם מישהו יעלה טיעון מוצלח לטובת טוקבקים יכול להיות שאני אוסיף אותם.
  3. דף משתמש זה ממש קלי-קלות. בכל מקום בו אתה חותם מופיע קישור לדף המשתמש שלך. כל מה שנשאר לך לעשות זה ללחוץ על הקישור וליצור את דף המשתמש שלך. מלבד זאת אתה יכול ליצור דף משתמש בדיוק כמו שיוצרים כל דף אחר.
  4. כשאתה עורך דף מופיע למעלה סרגל כלים שימושי ביותר 1). אם אתה נכנסת לאתר עם שם המשתמש והססמא שלך אמור להופיע בצידו השמאלי כפתור עם צלמית של עט חותמת. אם תלחץ עליו תקבל חתימה במיקום הסמן הנוכחי. לחילופין אתה יכול ללחוץ על קונטרול+Y (כמו כל שאר הקיצורים זה עובד רק כשהמקלדת נמצאת על מצב אנגלית).

בהצלחה,
ישראל לוין 2006/07/17 23:47

אני מקוה שאסתדר, ועדיין נדמה לי שהתוכנה של ויקיפדיה יותר פשוטה אבל הגיע הזמן ללמוד משהו חדש, לא?… דבר נוסף - האם אפשר לערוך רק פסקה, או שתמיד חייב להפתח כל העמוד?

אפשר לערוך רק קטע (בין כותרת אחת לשניה), אבל אני לא מפעיל כרגע את האופציה הזו. האם אתה רוצה שאני אפעיל אותה? אם כן, עד לאיזו רמת כותרות? הדף נראה די מכוער (בעיני) אם על כל כותרת קטנה מתווסף כפתור עריכה.

ישראל לוין 2006/07/23 00:03

לעניין אחר

מה בנוגע להצבעות, איך מקבלים החלטות? מתי עוברים לדמוקרטיה ובוחרים את הדרך מתי נשתמש בקונצנזוס? — דורון אפרתי 2006/07/18 13:10

הי דורון. התוכנית לעתיד היא להוסיף תוסף שינהל את ההצבעות. יש עוד הרבה בעיות בלתי פתורות, למשל, להקים מנגנון רישום כך שנוודא שיש אנשים אמיתיים העומדים מאחורי ההצבעות. אבל כל אלו הן בעיות טכניות שכבר נפתרו במקומות אחרים, ואין מניעה שגם אנחנו נפתור אותן. היעד הראשון הוא למעשה שהבעיות הללו יתעוררו, קרי, שיהיו מספיק אנשים כדי שנוכל להגיע למשהו שהוא מעבר לשיחת סלון. אישית, אני די מרוצה מקצב ההתקדמות, ואני מקווה שהקצב ילך ויגבר. ברגע שידובר על כמה עשרות פעילים הדברים כבר יראו אחרת. בקיצור, המטרה היא כרגע להביא כמה שיותר אנשים, עם הבעיות כבר נדע להסתדר. יום טוב. — רם-און אגמון 2006/07/18 16:59

איך נרשמים כמשתמש לאתר?

אני רוצה להיות משתמש בעל שם ולא להזדהות בכתובת ה-ip שלי. הכיצד?

תשובה

  1. אם אתה לא רשום במערכת, מופיע לך למטה כפתור עם הכיתוב “כניסה”.
  2. לחיצה על הכפתור תיקח אותך לדף בו אתה אמור להזין את שם המשתמש והססמא שלך. אם יש לך שם משתמש וססמא אתה מסודר; אם לא, יש באותו דף קישור להרשמה למערכת.
  3. לחיצה על הקישור תיקח אותך לדף ההרשמה. שם תזין את פרטיך והמערכת תשלח לך ססמא בדואר-אלקטרוני.

בהצלחה,
ישראל לוין 2006/07/27 16:52

1)
הסרגל הזה עשה קצת בעיות מאז שעברנו דומיין, אבל כרגע פתרתי אותן, אז כולם אמורים לראות אותו עכשיו.
miflaga/עזרה_טכנית.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/06 23:47 (עריכה חיצונית)