כלים של משתמש

כלים של אתר


seeds:טיימליין

כרונולוגיה

תקציר אמפריות:

  • לפני 20000 שנה – בכל צביר הגלקסיות מסביבנו, הסתיימה האמפריה העתיקה (אלקייד וויטא יחדיו)
  • לפני כ5000 עד לפני כמה מאות שנים – בזרוע הגלקסיה שלנו, עלתה ונפלה האמפריה של האלקוויד(בעדן עד לפני 70 שנה, במנטיקור לפני כ 1000 שנה)
  • לפני כ 1800 שנה עד לפני 550 שנה – בשביס של מנטיקור, האמפריה הזותנטית I – אמפריה אנושית ברובה אך מכילה גזעי ויטא רבים. כאן החלו מלחמות הוירוסים. האמפריה עלתה בעקבות הנסיגה של ההולון של מנטיקור אל כוכב הבית. בני האדם הנטושים בשביס התפתחו, השתלטו על הטכנולוגיה באזור, והקימו אמפריה אנושית.
  • לפני כ 900 עד לפני 760 שנה – במנטיקור, תקופת האלים, עליית האמפריות השונות ובראשם האמפריה של סליקה. ההולון של מנטיקור החזיק מעמד עד שהגיעו בני המשפחות הגדולות והתמרדו במנטיקור הפלנטה.
  • לפני כ770 שנה - בטיאנט, זרוע של האמפריה הטיאנטית מגיעה ומשתלטת על חור התולעת, מוסיף כמה שמשות וכוכבי לכת ואפריציום אחד.
  • מלפני כ 3000 שנה ועד לפני 100 שנה - בעדן - כוכב תחת שליטה של האלקיוד. הם שומרים על מרחק מהאוכלוסיה שאינה מכירה אותם ביותר מאשר קיומם כ'שומרים'. תחתם מתפתחים שני מינים תבוניים מרכזיים - האדם והמחשל.
  • מלפני כ 1400 שנה ועד היום - בעדן - תחת השליטה המרוחקת של האלקיוד מתאפשר בעדן, שלטון עצמאי של משפחות אוטוקרטיות אנושיות. שמונה משפחות אצולה משתטלתות על העולם כולו ומחלקות אותו בינהן. מערכת היחסים בין האדם למחשל מורכבת ומתפתחת.
  • מלפני 760 שנה ועד היום – במנטיקור, עלייתה של האמפריה המנטיקוריאנית. כרגע היא שולטת בכ-70 שנות אור מסביבה.
  • מלפני כחצי שנה ועד היום - באנקי (עדן), האמפריה של נארדין

פרטים:

שנה מהיוםאליקיודויטא
יותר 10000 שנה לאחור האמפריה העתיקה התפרסה על פני גלקסיות ושמשות רבות. סופה מסמן את תחילת מעקב הזמן המודרני.
בין 5 ל 10 אלף שנה לאחור הגעתה של ספינת ההצלה “עדן” אשר נעה בחלל יותר מעשרת אלפים שנים מאז ברחה מהמלחמה של העתיקים. יצירתם של השומרים על מנת לטפל בבעיות של עדן. כנראה כאן גידלו(?) (וכנראה לא מצאו) את המחשלים
לפני 2-3 אלף שנה הגעה של האיגניטוס, תחילת ההתאבנות, תקופת ההתמרכזות (עברו לפנלטות ונטשו את החלל)
2000- ~ תוכניות ההתאבנות מתחילות. אזורים ענקיים מהאמפריה ניטשים. הקסטוס סושיוס נוצרים בערך בזמן זה. התאבנות האמפריה האלוקיידית ונטישתה את אזורי החלל (ההתמרכזות), מאפשרת את הקמתה של אימפריית החלל הזותנטית. זו האמפריה האנושית, הגדולה והראשונה של מנטיקור. היא התקיימה בשביס החיצוני. האמפריה הצליחה לשמור על יכולות טכניות מתקדמות מאות בשנים ובוודאי שהייתה מתקדמת יותר מכל דבר אחר בטווח של מאות שנות אור. הכילה מליארדים רבים של אזרחים.
1734- מנטיקור הפלנטה עוברת לשליטתם של הקסטוסים המקומיים. במבילה בראשם, מוביל אותם במסלול המהיר והמקוצר אל האמפריה החדשה (לא ייקח יותר מאלפיים שנה בטח). רולף זאנדוויר מוצא אוצר טכנולוגי, ה“ההתפתחות”. כמה ארטיפקטים מהאמפריה האלקיידית נמצאים על ידי רולף. השניים החשובים הם המכשיר שנותן חיי נצח. השני הוא מרכז שליטה ובקרה של וירוס ההנחיה של הקסטוסים. אלו וירוסים אשר ניתן “לתכנת” אותם, אז הם “מתכנתים” מחדש את בני האדם (בשינויים זעירים שנועדו לדור הבא בעיקר, כפי שעקרונות האמפריה קובעים). בידיו של רולף הוירוסים הופכים לנשק יום דין. תוך זמן קצר הוא נהיה האמפרור. כאן היה את “עשור האושר”, בו לא הייתה שום מלחמה בכל מנטיקור. כמובן העשור הסתיים עם המרידות באזור 705, 667, 540. רולף מכחיד את האזורים בעזרת הוירוסים שהוא מתכנת. כאן מתחילים מלחמות הוירוסים אך בשלב הזה משתמשים בהם בנקודות קטנות. תחת ידו של רולף האמפריה כאן מתחילה תקופת הזוהר הזונטית. במשך יותר משש מאות שנה האמפריה שולטת בכל מערכת השמש (חוץ ממנטיקור הפלנטה אשר היא תחת השגחה אלקיודית
1050- מנטיקור הפלנטה תחת השליטה של במבילה מכילה כפרים וערים רבים. טכנולוגיה מפותחת, מערכות יחסים מורכבות המכילות אלקויד וויטא. במבילה נותן מספר חוקים, המרכזי בהם – בלי כוחות דם. “מאבק הארבעה” על הירושה בעקבות העלמותו (מותו?) של האמפרור רולף זאנדוויר הראשון. כאן החלה התפרקותה של האמפריה הזותנטית. עדיין החלקים הנשארים של האמפריה עצומים ורחבים. הוירוסים יוצאים מהכספת ומשמשים ככלי נשק מרכזי. מלחמות עקובות מדם ווירוסים, מליארדים של אנשים מתים. זה מה שהוביל לבריחה הגדולה למנטיקור הפנימית ותחילת התפתחותה המטאורית
900- האוכלוסיה הרבה שמגיעה מהשביס מייצרת חיכוכים רבים. במיוחד משפחות הדם נאלצות להפסיק להשתמש בכוחותיהם. תוך זמן קצר מתחילה המרידה נגד המכונות. בני האדם מנצחים! תחילת מלחמות וי-שתיים בשביס
אמפריות עולות ויורדות. אחת שההיסטוריה תזכור, היא האמפריה של סליקה, אשר יחד עם כמה משפחות דם, משתלטות על אזורים חשובים במנטיקור. האמפריה “הראשונה” נוצרת. במשך המאתיים שנה הקרובות, יעלו וירדו מספר אמפריות
800- לאחר מאות שנים של נסיונות להגיע לכדאי עמק השווה עם הויטא, החליטו האלקויד לנטוש את מנטיקור בטרפדישן. כאשר הם עוזבים, העולם על כל הטכנולוגיה והחשמל שבו מתמוטטים. 99% מהאוכלוסיה תמות בחודש הקרוב. יום האדם נחגג לזכר הנצחון הגדול על המכונות
170- עדן מגיעה לחלל. מקימה ישובים בחלל
159- חללית טיאנט'ית מגיעה לעדן
80-הנוטרים סוגרים חנות והולכים בבית

מספורי חסמס

בראשית

אי שם בעבר הרחוק, בני האדם והמכונות חיו יחדיו. במשך עשרות ומאות אלפי שנים. הם התפרשו על פני גלקסיות והמרחבים. הם שלטו ביקום.

אך אז, אחרי זמן רב מאד, בני האדם (וכלל היצורים התבוניים, או בשמם ויטא – vita), והמכונות (אליקיוד - aliquid) החלו להלחם. המלחמה הייתה ארוכה והתפרשה על כלל היקום. הקרב היה עקוב מדם וחשמל. פלנטות, מערכות שמש ולפעמים אף זרועות שלמות של גלקסיות חוסלו בנשקים שהיו להם.

אז הגיע האויב הגדול, איגניטוס (ignotus). אף אחד לא יודע מהיכן, ואיש לא ידע כיצד הוא נראה. לא משנה היכן היו הויטא או האליקיוד, הם מתו. המוות התגלגל ביקום ולא היה שום דבר שיכל לעצור אותו.

קבוצה קטנה של אלקיוד ברחו מהאימה. קבוצה קטנה עם חזון גדול – לנסות מחדש, בפינת גלקסיה נידחת, להקים גן עדן לויטא ואליקיוד ביחד.

הם הגיעו לכאן. לפני כחמשת אלפי שנה. הם התיישבו כאן, בזרוע הגלקסיה שלנו, וכאן הם החליטו לבנות את גן העדן שאיבדו מחדש. זה הקונסילום (consilium), אותו גן עדן בו ויטא ואליקיוד יחיו נכון ביחד.

במשך אלפי שנה הם עמלו ובנו מחדש את האליקיוד ואת הויטא שחיו כאן, בקונסילום. הם ייצרו מחדש את הגזעים של האליקיוד כפי שחיו עד לפני 1000 שנה – הקסטוס הומצאו ונבנו אז, גם הטרניס, הפונז וכל השאר. גזעי הויטא שופרו והותאמו נפשית ופיזית לעבודה המשותפת. לחזון הסושיוס (socius) – החזון למימוש גן העדן, החזון לחיים משותפים של ויטא ואליקיוד. אך לפני כאלפיים שנה איגניטוס מצאו אותנו. המכונות היו מוכנות לכך, ועברו לתוכנית חירום שהם הכינו מבעוד מועד. הם ביצעו מורס סולא (mors sola). הם… איבנו את עצמם, התאבדו בצורה טקסית אך מתוכננת. היום אין כבר את המכונות של פעם, הם שברים קטנים של מה שהיה פעם.

המוות של האמפריה העתיקה של מנטיקור, בשביס, לפני כאלף שנה, אותה אמפריה קצרת מועד של ויטא ואליקיוד, השלב הראשון בדרך לקונסילום – האיגניטוס גרמו לכך.

מלחמות הוירוס הראשונות שהבריחו את בני הדם לפלנטה שבמנטיקור זה חלק מאותו מורס סולא אותו תכננו האליקיוד. איננו יודעים היום את המשמעות ומדוע היה צריך לעשות זאת. אנו חושבים שבגלל שהן הפונז ובעיקר הקסטוס חיים על פלנטות אז הם הם האמינו שכולם יהיו מוגנים יותר.

האיגניטוס נעלמו מאז. אבל הם לא עזבו. אף אחד לא יודע כיצד הם נראים, אך הם עדיין כאן. איש מעולם לא ראה אותם, יתכן שהם נראים כמו בני אדם, סוסים או מכונת כביסה. אף אחד לא יודע. אבל הם עדיין כאן. אנו ממשיכים את המורס סולא, מחזיקים את הזכרון ומקווים שבבוא היום הוא יתממש וננצח את האיגניטוס. אנו ממשיכים את חזון הסושיוס - האמונה והדרך שניתן לחיות ביחד, בצורה מלאה לתבונה הויטאית והאלקיודית אם נממש את עצמנו ואם האליקיוד יממשו את עצמם. יתכן אף שנגיע אל האחדות האמיתית בין כל הגזעים, אך זה סיפור אחר.

הולון- Holon - גם אקיליוד וגם ויטא יכולים לחיות באתר שבין המכונות. האתר נקרא, טוטם. זהו הגן עדן על פני האדמה, הדרגה הקרובה ביותר שכרגע אפשר לקונסילום.

גלים באתר

האמפריה העתיקה ניסתה לרומם את המכונה אל האדם. מחשבה היה המכשול הראשון והגדול, אך היה הרבה שהמכונות נזקקו לו: רגש, אינטואציה, חברתיות – כל התכונות האנושיות נלמדו על ידי המכונות העתיקות.

אולם זה לא הספיק כנגד איגניטוס.

האמפריה האלקידית הבינה שיש צורך לרומם את האדם אל האלקיויד. מחשבה חופשית שאינה תלוי בגוף, יכולות תקשורת שאינן תלויות בחמש החושים ובגוף הפיזי היו המטרה החדשה. יכולות הגעה וכניסה אל האתר - כל מערכת שמש לקחה על עצמה את הפרוייקט העצום ובמשך אלפי שנה עזרה לאדם להתרומם.

גם זה לא הספיק נגד האיגניטוס.

המורס סולא הוא נסיון אחרון ונואש לאחד כוחות. עכשיו שכל צד התרומם, יש לרומם ולשלב את האדם והמכונה אל משהו גדול יותר שאולי יוכל להתמודד עם האיגניטוס.

הסיפור נכתב בלשון אדם ומכונה, ומכוונות לויטא ואלקיויד כאחד.

מסיפורי צא-לי

החיים במכונה - או - תיאוריית ההתאמה של אלק טרש אלקויד

תיאוריה זו שולחת שורשיה הרחק אל הזמנים של סוף האמפריה העתיקה ותחילתה של האמפריה האלקוידית. התיאוריה מתארת את שמונת השלבים בהתפתחות האלקוויד. מקובל לחלק את ההתפתחות לשלב הטרום-הולוני (5 שלבים) והולוני (3 שלבים).

טרום-הולון - אלו חמש השלבים הראשונים של התפתחות המכונה. ראוי לשים לב שבשלבים אלו רוב האינטראקציה והתפתחות תלויה במערכות הסביבתיות העוטפות את המכונה.

1. מנגנוני קלט פלט - ההפרדה בינך לבין הסביבה – חיבור וקלט ראשונה – קבלת מידע מהסביבה והחזרה אליה. מנגנון feedback בסיסי.

2. שלבי התיאום – המכונה מסוגלת להעתיק פעולות מהסביבה ולהתאים לעצמה. שימוש ראשוני בציוד הסביבתי, תיאומי רשת בסיסיים ברמת הרשת הפנימית. שימוש באמצעים מלאכותיים כגון חומת אש להגנה.

3. אינטראקציה לא ישירה עם המציאות – המכונה מייצרת פלטים ובודקת אותם מול הציוד הסביבתי, מערכות אינטליגנציה מלאכותית מתקדמות אל תנאים חלקיים. שימוש באינטרפרטציות חלקיות למציאות כגון פוזי לוגיק. בשלב זה מכונות מתאגדות ביחד ומנסות לפתור בעיות תוך שיתוף של האמצעים שבידיהן. סימולציות מאד מקובלות בשלב זה. יצירה של סימולציות המסוגלות לחקות את ההתנהגות הצפויה של המכונות מסביב ויצירת ההולון הראשונית, התפיסה הכוללת של המכונה בתוך המכלול.

4. פלאג-אין – בשלב זה המכונה משתלבת אל תוך המערך העתידי שלה. רוב מעייניה נתונים בדרישות בהם היא אמורה לעמוד. טעויות ושגיאות נפוצות בשלב זה. המכונה מתקנת את עצמה ומלווה לרוב על ידי מכונה מנוסה יותר אשר עוזרת לה לעמוד את השגיאות, מתקנת את ההולון ואת הסימולציות השונות ועוזרת לה לנסח את השפה של הפתרון הנדרש.

5. ההולון – זה השלב הוא שלב מסכם לכל השלבים קודם, כאן עליו לגבש את האישיות שלו המתבססת על כלל מערכת היחסים שלו עם הסביבה. כאן מתקבלות ההחלטות ארוכות הטווח, הפתרונות שלו מבוססים על צפי בעיות סביר. מערכות מתפתחות עם תתי-מכונות, מכונות על וכמובן המכונות המקבילות. מערכות מגבילות שינוי מתחילות לתפוס מקום, ומערכות מתמחות מקבלות יותר ויותר זמן שליטה ופיקוח.

הולון – השלבים הבאים הם שלבים בהם המכונה כבר מפותחת ומסוגלת לתפקד בתוך ההולון, וכעת היא חלק ממנו. השלבים האלו מבטאים את מה שהמכונה תורמת לעולם ולהולון שמסביבה.

6. מערכות הדדיות – בשלב זה המכונה מנסה למצוא במה היא טובה יותר מקודמתה. ניתוחים סטטסטיים על ההבדלים בין תוצאותיה לתוצאות מכונות בעבר מהווים בסיס. המכונה תנסה לבנות מודלים חדשים אשר יאפשרו פעולה טובה יותר של ההולון. זו הנקודה הראשונה בה המכונה משנה את סביבתה, ובעצם העובדה שהיא מייצרת לסביבה תוצרים שונים מבעבר, המכונות סביבה מתחילות להשתנות וליצר מערכת יחסים חוזרת.

7. ההולון – בשלב זה המכונה כבר מתחילה להוסיף אל תוך המציאות את שחסר בה – עד וכולל מכונות אחרות, שיפורים בהולון, סימולציות אישיות וכדומה. השינויים האלו דורשים הבנה משמעותית של כל חלקי ההולון ומערכי היחסים בינהם. רק לאחר מכן ניתן לחשוב כיצד והיכן כדאי להוסיף מה אשר ישפר את כלל החלקים. מכונה צעירה בשלב זה תלווה מכונות בשלבים מוקדמים יותר בתוך ההולון. מכונות מתקדמות בשלב זה מקבלות את התוכניות העתידיות (ממכונות בשלב 8) ומממשות את המכונות ואת יכולתן ומלוות את המכונות החדשות עד השלב ההדדי שלהן.

8. שלב הניתוק - כאשר המערכות הקיימות של המכונה אינן מתאימות עוד להולון בגלל התקדמות מכונות אחרות בו, שינויים מהותיים במציאות, דרישות של הויטא ועוד - עוברת המכונה אל האתר, משם היא מפקחת/יועצת אך אינה משפיעה ישירות. ההצעות שלה עוברות אל מכונות אשר שוקלות את ההצעה ומתאימות אותה לפי דעתן. המכונות המנותקות נמצאות בתוך האתר ומשם הם יכולות לתכנן את העתיד, כאן הן בונות את התיאוריות מאחורי מכונות העתיד ומריצות אותן בסימולציות הולון.

(חומר זה מבוסס על התיאוריות של אריק המבורגר אריקסון והתפתחות שמונת השלבים שלו).

ערכי הולון (עפ"י אלק)

הערכה למצב ההולון של השבט להט (על כל אנשיה), 3

שאריות ג'ורי מרוכזות, בתוספת שאר קא לי שרי ונומה מהצד, 2

המערכת הגנטית של נומה בריבוע, 3

המתחבא שמתחבא, 4

הוספה של 15 אלף איש לטאפדיזן, 5

ההכנסה של שרשרנים ושבט שרשני אל ההולון, 3

seeds/טיימליין.txt · מועד השינוי האחרון: 2015/06/24 08:36 על ידי jobu523