כלים של משתמש

כלים של אתר


seeds:תארים

תארים שונים במאנטיקור והסביבה

לורד: לורד פירושו “אדון”. כל האצילים מהאצולה הגבוהה (דוכס, מרקיז, רוזן, ויקאונט וברון) הינם חברים בבית הלורדים. בעיקרון ניתן להקדים לשמו של כל אחד מאלו את התואר לורד במקום תוארו המדויק (כלומר, מותר לקרוא למרקיז רדינג “לורד רדינג”). היוצא מן הכלל הוא הדוכס, שבשל רום מעלתו אין לקרוא לו לורד, אלא דוכס. כאשר הלורד הוא אשה, הביטוי לורד יוחלף ב“ליידי”. כך מותר לקרוא לברונית מרגרט תאצ'ר “ליידי תאצ'ר”.

דוכס: תואר זה נמצא מתחת לנסיך. דוכס שלט ברוב המקרים על נחלה שכללה שטח גדול, והיה כפוף בדרך כלל למלך או לבני משפחת המלוכה, אך היו יוצאים מהכלל. דוכסים 'נהנים מכינוי הכבוד “הוד מעלתו”

מרקיז: התואר הנמוך מהדוכס - מרקיז, הוא תוארו של בן הדוכס, אם האב בחיים. אם אביו נפטר, יקבל את התואר שלו, כלומר את תואר הדוכס. פרט לזה, היה זה תואר נפרד שעבר בירושה מאב לבן, לדוגמה - המרקיז דה סאד.

רוזן: הוא התואר שבא אחרי המרקיז.

ויקונט: בדרך כלל מדובר בבנו של הרוזן, שיקבל את התואר של אביו ברגע שאביו ימות, בדומה למרקיז.

ברון: תואר נמוך יחסית. ברון שלט על נחלה קטנה ויכול היה לגייס כמה עשרות לוחמים. כיום גם הברונים נחשבים לורדים בבריטניה אך זה רק מהעשורים האחרונים.

ברונט: הברונט (Baronet) הוא תואר אצולה תורשתית המוענק על ידי הכתר הבריטי, אשר הוצג לראשונה באנגליה של המאה ה-14, תואר אצולה זה לשם כבוד הוא התואר היחידי העובר בירושה שאינו ממעמד האצילים.

אביר: זהו אציל חסר תואר. בשפה העברית קיים לעתים קרובות בלבול בין תואר האביר לקידומת “סר”, אך מדובר בלא יותר מאשר טעות נפוצה. “סר” היא קידומת נהוגה לפני כל אציל אנגלי. כאשר אומרים “סר ג'ורג'” הכוונה היא שלג'ורג' אין תואר אצולה, אך הוא עדיין אציל. הבלבול נותר מהמילה “knighthood” ו“knighted” כאשר המילה הראשונה מתארת את מעמד האבירים כשהיא כוללת את כל האצילים, גם חסרי התארים, ואילו המילה השנייה, שהפירוש הלקוי שלה במדורי החדשות הוא - קבלת תואר אצולה, אינה מציינת קבלת התואר, אלא הפיכת אחד מפשוטי העם לאציל. תוארי אבירות מוענקים כיום רק בממלכה המאוחדת.

אסקווייר: אסקווייר הוא מונח ממוצא מערב אירופאי בבריטניה וצפון אירלנד, תואר של כבוד אשר הוענק בעבר בקרב אנשי החברה הגבוהה. מאז תחילת שימושו לא ניתנה משמעות מדויקת, אלא יותר כתואר הניתן כאדיבות כללית לכל אדם בהקשר רשמי לנושאים שונים

seeds/תארים.txt · מועד השינוי האחרון: 2014/02/27 16:49 על ידי jobu523