כלים של משתמש

כלים של אתר


supernova:בדיקת_פגישה_14

תהיות על פגישה 14

מקום

מקום הוא דבר מאד פתוח במהותו. אבל העולם התבוני מגביל את היכולות שלו דרך משפטים.

אילו דברים ניתן לעשות במקום? האם אפשר לעבוד על כוחות אציליים? האם אפשר לפעול לכל מרחק בתוך המסטיק? אילו כוחות יש בהשפעת המקום? המגבלות הם עוצמת המקום? עדיין אחד או שניים לא יוכלו לגשר על פני מדינות וכדומה.

מלה

למה גבע יכול להפוך - או מה המגבלות שאנו מטילים על כוחות?

תבונה

אז מה בכל זאת נותנים כאן?

המספרים

אפשרות א' (מה שהדי-אם חשב):
2 - משפר את המצב הקיים
3 - מחליש את המצב הקיים
4 - מוסיף משהו חדש לתבונה

אפשרות ב' (מה שכולם הבינו):
2 - משמר את המצב הקיים
3 - מחליש את המצב הקיים
4 - מחזק את המצב הקיים

באפשרות א' שתיים ושלוש הם הפכים, פחות או יותר, ואילו באפשרות ב' שלוש וארבע הופכיים זה לזה.

אחרי דיון קצר, בו הוברר לדי-אם ההבדל בין “חיזוק” ל-“אחזקה”, נטען שבאפשרות הראשונה שתיים יותר חזק משלוש, ואחרי שגילינו ששימור המצב הקיים זו יכולת מאד לא שימושית, כי ברגע שאציל אחר מזמבר אותך הדי-אם טוען שזה המצב הקיים ולך חפש, הוחלט ללכת על הטוב שבשני העולמות: 2 - יכול לשמר מצב קיים (כלומר להתנגד לשינוי), אבל גם לחזק או להחליש פאראמטרים מסוימים במצב הקיים. ציפור יכולה לעוף מהר יותר, כספומט יכול להיות אמין פחות וכו'. 3 - יכול לגרוע משהו מהמסטיק, חד וחלק. פעם היה, היום כבר לא. 4 - יכול להוסיף למסטיק משהו חדש, ויכול להיות שצריך בהתאם לשנות את השם של ארבע מ-“העצמה” ל-“יצירה”.


רק כדי לוודא שאנו מסכימים על אותו הדבר: לשמר מצב קיים, הווה אומר, מצב קיים במסטיק. לא ניתן לשמר מצב קיים כנגד שינוי שאציל עושה. כי אציל משנה את הצורה בה המסטיק עצמו עובד. גבע יכול לחזק מהירות תעופה של ציפור. יגיע אציל ויחליש את מהירות התעופה של הציפור. החיזוק שגבע עשה אינו מונע בכל צורה את השינוי של האציל העתידי. מצד שני, להוריד אותה למהירות נמוכה ידרוש יותר מאמץ ככל שמהירות הנוכחית שלה גבוהה יותר.

ולמה שלוש הוא לא גם גורע משהו מהמציאות? זה לא מה שקבענו?

ההוא


כן כן, מצב קיים במסטיק. ושלוש כנראה גורע את הבנת הנקרא שלך, או את החשק שלך לקרוא מה שהשחקנים שלך כותבים, כי אני בפרוש כתבתי “יכול לגרוע משהו מהמסטיק, חד וחלק. פעם היה, היום כבר לא”.

אני


יא לחוץ, הכתוב מעלה מאד מבולבל. יתכן שהבנת הנקרא שלי לוקה, או שהכתוב מעלה באמת לא כתוב כל כך טוב. להלן יישור הבנות:

שתיים - מחזק ומחליש מצב קיים. שציפור תעוף מהר יותר או לאט יותר. אין שום אפשרות לעשות פעולה משמרת כנגד אציל אחר. שלוש - מעלים דברים מהמציאות. גבע מעלים חתול שהיה וכעת איננו ומעולם לא היה. ארבע - מוסיף דברים למציאות. גבע מוסיף גוינט למציאות. השתיל כבר נשתל לפני שנתיים.

הוא


החלוקה בין שתיים לשלוש נראית לי קצת מסורבלת. למה שתיים לא יכול להיות שימור (אחזקה) וחיזוק הקיים (נדמה לי שטליה עשתה את זה מתישהו) ושלוש יהיה החלשה וגריעה. זה נראה לי מהלך הדרגתי וטבעי יותר בכל אחד מהשניים, מה גם שארבע הפך ליצירה (במקום חיזוק) וזה פחות מבלבל.סמדר


גם עם זה אין לי בעיה. אבל ההאם (שכוללים את אני) טוענים שזה פחות הגיוני. תשאלי אותם. לי זה סבבה.

ההוא


לא מצחיק בכלל. הקטע מעלה כתוב מצוין, פשוט לא קראת עד הסוף. והסיבה שהאין קובעים הלכה על-פי סמדר היא - כפי שפאקינג כתוב בקטע הברור למעלה וכפי שאמרנו בסשן - שאז יוצא ששתיים יותר חזק משלוש, וזה טפשי. אי-לכך: שתיים גם מחזק וגם מחליש (מה שעולה בקנה אחד עם פעולות של גולה, לא שאנחנו משתדלים להיות קונסיסטנטיים או משהו), ושלוש - גורע.

אני

על האצילים כמהויות בעולם

הנקודה שעלתה בהקשר לגבע, עלתה בשיחת המשך עם ישראל וגולי. וכאן הגיעה הבהרה שחשוב שכולם יבינו אותה.

כאציל אתה מבטא מהות בעולם. כל נושא שלך, הוא בעצם מהות שלך בעולם. הן תבונה הן מלה והן מקום. כל דבר כזה הוא מהות לתוך העולם. זה יכול להיות מהות של טכנולוגיה או ידע, או של אלוהים או של אמת או של שקר או של “או” או של סף וכדומה.

כל אחד מאלו חייב להיות מהות. המהות מגדירה את גבולות הכח. אם המהות שלך היא טבע - אזי הכוונה היא לטבע כפי שהעולם מבטא אותו. לא “כוחות טבע” כפי שהמדע מבטא אותו. כמובן שגבע יכול להיות “כוחות טבע” כמו שהמדע מבטא (ואז כנראה הוא יוכל להפוך להיות קרן אור“) אבל אז הוא לא יוכל להפוך את עצמו לחתול - כי המדע לא מסתכל על זה ככוחות טבע. המהות כאן מגדירה היטב את תחום הכוחות האפשרי.

חשוב להבין במקביל שגם מקום ואנושי (ולמעשה גם ספיריט) כל אחד מהם מתבטא דרך מהות מתאימה. אפשר לתת סוגים שונים של פירושים. אבל חשוב לתת מהות לתפיסה כדאי שממנה יהיה אפשר לנתח את זה. לשם העניין טכנולוגיה: במלה - אלו השפעות על העולם. באנושי - זה השפעות על העצמי (אולי משהו לכיוון הרובוטים/אנדרואידים/עוד מיני תרכובות מפלצתיות) או אולי לגרום לאנשים מסביב להיות רובוטים. או אולי לגרום לאנשים לעבוד יותר עם טכנולוגיה. במקום - המממ.

כל השאר נובע מזה. אבל צריך לקבוע מהי המהות של כל אחד בכל אחד מההקשרים.

supernova/בדיקת_פגישה_14.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/02 18:00 (עריכה חיצונית)