כלים של משתמש

כלים של אתר


miflaga:מצע.דיון.מיסים.כלי.רכב

שתי הצעות שהועלו:

  • הורדה הדרגתית של מסי הקניה על כלי רכב ורכישת כלי רכב ישנים ומזהמים מהציבור.
  • העלאה גדולה של המיסים על רכבים בכדי לעודד אי קנייה של רכבים. (זהו צעד לא נכון, מי שרוצה ויכול להרשות לעצמו רכב שיקנה רכב - די עם הפטרנליזם! רוצים לצמצם נסיעות? הטילו מס על הדלק ולא על הרכבים. העלאת מיסים על רכבים רק מדכאת את שוק הרכבים החדשים שהם יעילים יותר, מלכלכים פחות ובטיחותיים יותר מהרכבים הישנים.)

אני חושב שיש צורך להעלות מיסוי על כלי רכב בהתאם למשקל שלהם. ככול שכלי הרכב גדול יותר, כך הוא צורך יותר דלק והוא יותר מזהם. העלאת המס על כלי רכב לא תביא לצימצום מספרם אלא להתיישנות ציי הרכב בישראל. צימצום הרכישה של כלי רכב יכול להיווצר באמצעות עידוד התחבורה הציבורית. מה שמוביל לסעיף במצע של הורדה משמעותית במחיר התחבורה הציבורית. (שוב, פשוט להטיל מס על הדלק.)

  • רכבים שונים גורמים להשפעות חיצוניות שונות - זיהום אוויר, חימום העיר, אפקט חממה, זיהום מי תהום בשמנים, תאונות רכבים (מה שנהוג להגיד תאונות דרכים בטעות), הכחדת חיות על ידי פרגמנטציה, והרס שטחים פתוחים, פרבור, לקיחת המרחב הציבורי מהתושבים, פקקים, השפעות חברתיות כמו בידוד אזורים או הפליה בתעוסקה כנגד מי שיש לו פחות נגישות לרכב (עניים, זקנים, נשים). מדיניות המיסים בתחום זה צריכה להיות מהלך מורכב לאחר ברור של עלות הנזקים השונים: הטלת המיסוי לנזקים אלו על מי שגורם להם, העברת תקציבים מהמזיקים לניזוקים, ומדיניות כוללת שתיצור פתרונות תחבורתיים אחרים.
  • די ברור שהמיסוי צריך להיות מורכב, ולא ממש פשוט. חלק מהמס הוא על דלק (תרומת דלק זול לנסועה), חלק על זיהום (אגרות מס גודש בכניסה לערים, מיסוי של רכבים מזהמים יותר), חלק על סיכון אנשים בדרך (רכבים גדולים יותר, מסוכנים יותר, וכו') חלק על גזילת מרחב ציבורי (לחניה, לנסיעה במקום שטח להולכי רגל ו או למסחר או לבילוי או שטח לבעלי חיים וצמחים).
  • חשוב שהמיסוי לא ילך למדינה, אחרת יווצר תמריץ להמשך המצב הקיים, במקום זה הכסף צריך ללכת ליצרית אלטרנטיבות ולפיצוי למי שנפגע - חולי ברוכניט, סרטן, אסטמה, נפגעי תאונות רכבים, גינות ציבוריות, וכו'.
  • עוד דבר הוא לתת תמריץ חיובי למי שלא מזיק - לדוגמה סבסוד של מי שמגיע באופניים במקום במכונית.
  • להפסיק לשלם לאנשים דרך סעיף הרכב במשכורת שלהם. מי שמגיע ברכב הוא הכי מזיק, לא צריך לפצות אותו על זה, אם הוא מגיע בתחבורה ציבורית הוא מזיק פחות.
miflaga/מצע.דיון.מיסים.כלי.רכב.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/06 23:47 (עריכה חיצונית)