כלים של משתמש

כלים של אתר


resha:29.5

29.5

היום בשנת…

1453 כוחות עות`מאנים בראשות הסולטן מחמט השני כובשים את קונסטנטינופול ומביאים לסופה של האימפריה הביזנטית. קראו על סערת העתים במיניאטורה ההיסטורית של סטפן צוייג “כיבוש ביזנטיון”, שראתה אור בתרגום צבי ארד ב“שעות הרות גורל” ולצערנו לא נמצאת בלינק הזה. - ואני יכול להמליץ לכן על עוד מספר רב של ספרים משעממים רצח אם רק תבקשו.

1806 סכסוך שהתפתח מהתערבות על מירוץ סוסות מסלים לדו-קרב בין נשיא ארה“ב לעתיד אנדרו ג`קסון לעמיתו העו”ד צ`רלס דיקינסון. הנשיא-לעתיד ג`קסון סופג קליע שמרסק שתיים מצלעותיו ונטמן סמוך לליבו. בתורו לירות, קליעו פוגע בעורק חשוב של יריבו והעו“ד מדמם למוות. (רקוב) - לאחר שגילינו כבר שסוס חיסל את סופרמן, אתה אנו שומעים על סוסות שגורמות לריב יריות עם נשיא, המסקנה ברורה הסוסים מנסים להשתלט על העולם, האם אם הסוסים הם מנוגה האם הסוסות ממאדים??

1911 נולדה לאה גולדברג, משוררת וסופרת ילדים (”דירה להשכיר“). - לא ניתן לאמר שאין רשע בסיפור הזדוני הזה, גזענות לילד הרך “איך אוכל אני יונה לבנת כנף, לגור עם חתולה כושית”, נו באמת בדאלק.

1913 בפריס מתפרע הקהל בבכורת ”פולחן האביב“ של סטרוינסקי, בגלל המחול המעורר והמוסיקה המטמטמת. - במהלך הופעת הבכורה היו ויכוחים רבים בקהל בין אוהבי היצירה ושונאיה. ויכוחים אלה התדרדרו לכדי מהומות, והפכו את ההופעה להופעת הבכורה הידועה לשמצה בהיסטוריה של המוזיקה. המלומדים חלוקים בדעתם אם עצם התמה של הבלט - טקס הקרבה פגני והכוריאוגרפיה של ואצלב ניז'ינסקי הם שהסעירו את הקהל או שמא הייתה זו המוזיקה הברוטלית והאלימה של סטרווינסקי. תאוריה נוספת היא שמתנגדיו של סטרווינסקי שכרו אנשים על מנת להתפרע באולם ולהפוך את הבכורה לכישלון. הופעות נוספות של הבלט נכשלו אף הן, אולם הופעה קונצרטית של המוזיקה לבדה בפריז, באפריל 1914 הייתה הצלחה גדולה. - האחים גרים ו-ג'וזף קלאוס אני ממליץ לבחון את היצירה, מוזיקה ואחריה אלימות בגלל, מקרה או שיש משהו פיקנטי יותר ביצירה.

1914 נולד טנזינג נורגיי, שרפה נפלי, כובש האוורסט. - נראה אותך כובש מלפופונים יא נורגיי.

1953 אדמונד הילרי וטנזינג נורגיי מעפילים לפסגת הר האוורסט, בהעפלה המוצלחת הידועה הראשונה. - איזה קטע הוא עשה את זה ביום הולדת שלו, אל תופתע נורגיי שאף אחד לא אומר לך מזל טוב, אין על הפסגה קליטה, רק עוד 20 שנה ימציאו את הטלפונים הסלולרים, ובחיית רבאק , מי יתאמץ כל כך כדי להגיע אליך עכשיו.

אותו יום…

1953 נולד דני אלפמן, מלחין “הסימפסונס” ושותפם הקבוע של טים ברטון (“ביטלג`וס”) וסם ריימי (“ספיידרמן”). - מרתק לי תקובה במיה.

1962 בית המשפט העליון דוחה את ערעורו של אדולף אייכמן.- יאללה להורג כבר, בסקילה, בתופים במחולות.

1979 נפטרה מרי פיקפורד, שחקנית קולנוע. - די אני בהלם, מרי נפתרה, מעניין לי תסביח השמאלי.

1985 באצטדיון הייזל בבריסל, בלגיה נהרגים 39 אוהדי כדורגל ונפצעים מאות בהתפרעות במשחק גביע אירופה. - כל מה שיש לי לאמר בעיניין “יאלללה בית”ר יאאלללה”

1999 מטיילות מוצאות את שִלדו של פיליפ "טיילור" במכוניתו בתחתית גיא עמוק במליבו, קליפורניה. הבסיסט מלהקת פרפר הברזל נעדר מזה ארבע שנים.- אני לא מכיר אף שיר שלו, אבל למי שזה מזיז סבבה.

בתמונה ק.צטניק לאחר שהתמוטט על דוכן העדות במשפט אייכמן. - שימו לב לשוטר מימין - השפם חוזר לאופנה.

אלי מנע

לדף הראשי

~~DISCUSSION~~

resha/29.5.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/05 02:09 (עריכה חיצונית)