כלים של משתמש

כלים של אתר


supernova:סיבוב_באפס_מעלות

המקור מגיע מעיתון הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/867265.html

להלן העתק מדויק: להיט טלוויזיוני באיראן רוצה להשיב היהודים לאירופה מאת יואב שטרן

תצלום: הטלוויזיה האיראנית, באדיבות "סאטלינק"

:supernova:a.a.0506.720.1.9.jpg

סדרת דרמה חדשה באיראן המשודרת בטלוויזיה הממלכתית, מגוללת סיפורו של צעיר איראני הנוסע לפאריס ללמוד באוניברסיטה ופוגש שם צעירה יהודייה. סדרת הדרמה היוקרתית טוענת כי היהודים הגיעו ל“פלשתינה” בגלל הרדיפה אחריהם במלחמת העולם השנייה. עד כה, ששת הפרקים ששודרו עולים בקנה אחד עם הקו הרשמי של ממשלת איראן, לפיה הסכסוך הישראלי-ערבי הוא “בעיה אירופית”, ועל כן על היהודים בישראל לחזור לארצותיהם באירופה.

הסדרה שקרויה: “סיבוב באפס מעלות”, משודרת מדי שבוע בשעת צפיית השיא ובת 22 פרקים. לפי דיווחים בעיתונות האיראנית, היא צולמה בטהראן, בודפשט ופאריס, וניכר שהושקעו בה כספים רבים.

גיבור העלילה הוא חביב פארסאן, צעיר איראני שמגולם על ידי שחקן איראני ידוע בשם שיהאב חסיני. חביב נוסע לפריס ללמוד באוניברסיטה, ובמהלך לימודיו מתיידד עם צעירה יהודייה בשם שרה סטרוק, שמביעה בפניו את חרדתה מהתחזקות הנאצים בגרמניה. השניים נבוכים כאשר קבוצה של סטודנטים לועגים לשרה היהודייה כשהם נצפים משוחחים יחד על ספסל ציבורי בעיר.

מהפרקים ששודרו עד כה לא ברור מה עמדת מפיקי הסדרה ביחס לקיומה של השואה, או אי -קיומה, זאת למרות הכרזת הנשיא אחמדינג'אד כי השואה היא “מיתוס”. טהראן אף ערכה כנס בינלאומי לפני מספר חודשים בנושא, בו הרצו מכחישי שואה. הסדרה נוגעת לאנטישמיות שקדמה לשואה ובאחד הפרקים אביה של שרה נהרג בליל הבדולח בזמן שביקר בגרמניה.

ליוצרים חשוב להדגיש שהגירת יהודי אירופה לארץ ישראל נעשתה בעידוד גורמים נאציים, אירופיים ויהודיים מסוימים, בניגוד לדעתם של הוגי דעות יהודים. דודה של שרה, הרב וייס, אף דוחה את הקריאה לעלות לפלשתינה.

לדברי מנהל מחלקת התקשוב בחברת הלוויינים “סאטלינק” אמיר לוי, העוקב אחר הסדרה, יוצרי הסדרה ביקשו להעביר מסר ולפיו איראן העניקה ליהודים יחס טוב באופן מסורתי, לעומת הגזענות והרדיפות שבהן נתקלו באירופה. “זו אחת הסדרות המושקעות ביותר שהופקו באיראן בשנים האחרונות, והיא מאד מקצועית ומהוקצעת. אין ספק שמישהו שם חשב היטב על המסרים שהוא מבקש להעביר באמצעותה”, אמר.

רשות השידור של איראן הפיקה את הסדרה המיועדת לציבור הצופים האיראני, אף שדווח כי מכירתה לשידור מחוץ לאיראן עומדת על הפרק. מבקרי טלוויזיה איראנים הגיבו על הסדרה בביקורות פושרות. אחד מהם כתב בעיתון מקומי, שהרעיונות הפילוסופיים בסדרה “גבוהים” מדי למדיום הטלוויזיוני.

supernova/סיבוב_באפס_מעלות.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/02 18:00 (עריכה חיצונית)