כלים של משתמש

כלים של אתר


miflaga:עידוד.פיתוח.פורמטים.פתוחים

מטרות החוק

לעודד שימוש בפורמטים פתוחים במדיה ובתקשורת. החוק ידאג להקצאת כספים שישמשו לשיכלול הפורמטים בשוק ויטמיע אותם כחלק ממערכות השליטה והבקרה הממשלתיות. אתרי הממשלה יעשו שימוש אך ורק בפורמטים הפתוחים מתוך הנחה שמדינת ישראל לא תשמור על זכויות היוצרים מפני אזרחיה שלה.

דיון על החוק

הבעיה עם ההצעה של מר“צ שבניגוד לאינטרס בו מידת החופש של האזרחים תגדל, הרי ההצעה תגרום לירידית החופש של האזרחים והגדלת החופש של הקפיטל לתבוע את האזרחים לדין. אך ההצעה הזו גם באה לדפוק ישר בתוך הבטן הרכה של הקוד הפתוח. אלו הם הקודקדים. התוכנות המאפשרות למשתמשי הקוד הפתוח להאזין למוסיקה ולצפות בסרטים.

איסור על תוכנות המאפשרות התקנת הקודקדים הללו הינו פגיעה חד משמעית ביכולות של משתמשי תוכנה חופשית להיות קשורים לשירותים ההופכים חיונים ברשת. לא רק שיקשה עליהם לצפות בטלויזיה ברשת, ניתן יהיה להעניש אותם אם הם ינסו.

מעבר לכך, הדבר יהפוך את המדינה לזו האחראית על רשיונות התוכנה של אזרחיה. המדינה תתערב באילו תוכנות מותר לאזרחים להשתמש. זו פגיעה בזכותם של האזרחים להפעיל מחשבים כראות עיניהם. ואם מר”צ מציעה כזה חוק, היא אינה מפלגת שמאל, אלא מפלגת ימין מובהקת.

השאלה באיזו תוכנה אדם עושה שימוש היא לא רק בעלת חשיבות כלכלית אדירה, אלא גם שאלה פוליטית בתחום הנוגע לזכויות אנשים ותאגידים ברשת, בין השאר, זכויות היוצרים.

ההצעה הנגדית שלנו היא לעודד השימוש בפורמטים פתוחים, להעמיד לפורמטים של מיקרוסופט תחרות. אם הקפיטל נכשל לעשות את זה, הגיע הזמן שהמדינה תיקח את החוק לידים.

הקריאה של המפלגה צריכה להיות ברורה. אנו נגד כל הגבלה על זכויות האדם במחשב. בין אם לעשות שימוש בתוכנה, להעתיק אותה ולשנות אותה. אנחנו מאמינים בחופש של האדם לעשות שימוש בתוכנה, ועל כן, קוראים לתמיכה בחוקים שיצמצמו ככול האפשר את זכויות היוצרים של התאגידים.

אתר קודקים חביב

איפה בידיוק התקנות?יש פה רק דיון על הנושא.

miflaga/עידוד.פיתוח.פורמטים.פתוחים.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/06 23:47 (עריכה חיצונית)