כלים של משתמש

כלים של אתר


supernova:חפץ

החפצים

לכל דבר שקיים בעולם הממשי - ממולקולה ספציפית, או זן של קקטוסים דרך השפה העברית ועד גימ“ל רפה - יש ייצוג חושב שניתן לתקשר איתו. לעיתים הייצוג נפרד מהחפץ. הייצוגים אינם מחוייבים לשתף-פעולה עם האציל, ולא תמיד האציל המדובר מסוגל להבין אותם.

יש, כמובן, קשר הדוק בין הייצוג החושב לבין הדבר המיוצג, גם אם הקשר הזה אינו נהיר לגמרי. ומעניין לשים לב שהכוחות של האציל פועלים על החפצים. כמו כל חפץ שאינו תבונה, חפצים אינם מחזירים אורות אחידים.

אפילו לפרסוניפיקאציות של מושגים מופשטים יכול להיות קיום בעולם הפיזי (וזכורה לטוב השפה העברית שטורחת ועושה נפשות ומלמדת עברית באתיופיה).


אני 2007/07/05 18:39

די-אם יקר, לפי הבנתי התקשור הזה הוא נחלתם הבלעדית של האצילים - בשביל זה הם קיימים, באיזשהו אופן - זה נכון?


ההוא 2007/07/05 21:32

נכון שאצילים יכולים לתקשר עם חפצים. ונכון שעד כמה שאתם יודעים, אין גורם נוסף שמתקשר עם חפצים. אך להסיק מזה שהמישור הזה הוא נחלתם הבלעדית של אצילים זה קצת קיצוני. מדוע חשבת על כך? מעניין מהיכן זה מגיע….


אני 2007/07/05 22:41

מי עוד מגיע לשם מהעולם הפיזי? יצורי-תבונה סתם כך לא מפליגים אל המישור הזה. אולי הם מסוגלים לפעמים לחטוף מבט, אבל זה כל מה שזה. מחוקקים, לעומת-זאת, נמצאים רחוק יותר1), ואנחנו הייצוג שלהם בתבונה, גם במישור הפיזי, גם במישור האורות, וגם בחפצים - בשביל זה הם עושים אותנו.

אפשר לטעון שהאנשות שמקבלות מימוש פיזי יכולות לעשות את זה (כמו השפה העברית)2), למרות שמבחינתי הן שייכות למישור ההוא ומגיעות למישור הזה, שזה בדיוק ההפך ממה שאנחנו עושים.

אז אם הוצאנו החוצה את את יצורי-התבונה, ואת המחוקקים, מה נשאר בעולם הפיזי? תבונות מוצמתות? בשביל מה להם להסתובב בחפצים? פיות? אפילו אם כן, פיות לא נחשבות ואני יגיד אותך לארתור.


ההוא 2007/07/06 03:44

קראת את נוביליס?

אני מסכים לחלוטין שעל פי מיטב הידיעות שלכם רק המחוקק על המקום שלו נמצאים מחוץ לעולם. תבונות וחפצים הם בפירוש חלק מהעולם עצמו.

ואני אפילו מסכים שגם יצורי תבונה לא שייכים שמה. ואנחנו לא מדברים על פיות, פויה!

זה עדיין לא אומר שזה נוצר בשביל אצילים. זה רק אומר שזה נמצא שם. זו ממש מחשבה קיצונית התלות הזו. אולי גמזו והאגו המפלצתי הגיע אליך?


אני 2007/07/06 16:03

לא קראתי את נוביליס, אבל אני מכיר קצת את השיטה, ואני יודע שהיא מבוססת על חלוקה הרבה יותר פשוטה (שני עולמות) ושהאימפראטורים משתמשים באצילים בעולם הפרוזאי בגלל שהם עסוקים בעולם המיסטי, מרביצים למסתננים.

אצלנו, לעומת-זאת, החלוקה מורכבת יותר, ונראה לי שכל המישורים שאנחנו מדברים עליהם הם עדיין חלק מהעולם הפרוזאי של נוביליס, שאנחנו מכנים התבונה (אגב, אולי צריך לאחד את הדף הריק הזה עם מטאפיזיקה).

בכל-מקרה, נראה לי שהבנת אותי הפוך. לא מישור החפצים נוצר בשביל האצילים, אלא האצילים נוצרו, בין השאר, בשביל לעשות מניפולאציות במישור החפצים עבור המחוקק. כפי שכתבתי: “התקשור הזה הוא נחלתם הבלעדית של האצילים - בשביל זה הם קיימים, באיזשהו אופן”.

ואם להרחיב, אצילים הם הדרך של המחוקקים להשפיע על התבונה - במישור הפיזי, במישור האורות, ובמישור החפצים (ולך תדע עוד כמה מישורים יהיו בסוף) - ולכן אצילים קיבלו את היכולת להעביר את התפיסה שלהם בין שלושת המישורים האלו.

אין בנקודה הספציפית הזו שום ענין של אגו, למרות שאם נבחן דברים לעומק נגיע למסקנה שגמזו והאגו המפלצתי שלו הם בסך-הכל חלק מה”מקום“ שחייב להיבנות בתוך המשחק בשביל להכיל את האגו המפלצתי שלי.


ההוא 2007/07/08 18:11

נוביליס מכילה כמה וכמה נושאים שהיו בעייתיים בעיני. במיוחד החלוקה המדוברת לשניים. זה כל כך 1980 שזה כואב לי בלבלב. עקרונית, עד כמה שלפחות כרגע ידוע, העולם מכיל הרבה מאד חלקים שעובדים ביחד אך מוגדרים היטב. אומברה עליונה ותחתונה, עולם המתים, עולם האורות וכדומה. הדבר היחידי שנמצא מחוץ לעולם הם המחוקקים וגם בהקשר זה, זה לא בדיוק, כי יש את המקום שאיך אפשר להגדיר אותו?

לגבי האצילים שקבלו יכולות במישורים השונים, זה אכן מוסכם.

אני רק תוהה אם רק אצילים מסוגלים להגיע למישור החפצים/אורות. ואם זה כך, אז מה המשמעות/מדוע נוצרו המישורים האלו, בבידוד כה רב.


אני 2007/07/08 18:46

אני לא חושב שמדובר על בידוד. כאמור, יש קשר מאד חזק בין חפצים במישור הממשי לממשויות במישור החפצים, וקשר זה ההיפך מבידוד.

יש את הקלטת בתוך הרשמקול, ויש את הקלטת שטליה מדובבת, וביניהם יש קשר עז.

יש גם קשר בין שני המישורים הללו למישור האורות: כל-דבר שנמצא בעולם הממשי, יחד עם המקבילה שלו בעולם החפצים, מאיר באור כלשהו. תבונות מאירות בכל-פעם באור אחד, ודברים אחרים מאירים בערבוביה, אבל הכל מאיר. יש קשר הדוק ודו-צדדי בין כל-אחד מהמישורים.

ייחודם של האצילים, כפי שאני תופס אותו, הוא היכולת להעביר את המודעות האצילית שלהם למישורים אחרים, ודוק: לא להחזיק ייצוג או ליצור אינטראקציה עם מקבילה במישור אחר, אלא ממש להגיע למישור אחר ולשהות בו. את זה הקלטת של טליה לא יכולה לעשות.


אני 2007/07/08 18:47

אה, ומה דעתך על חיבור של התבונה עם מטאפיזיקה?

1)
אני יודע שבנוביליס זה לא ככה, אבל העולם שלנו הרבה יותר מורכב, ודי ברור שגם “עולם האמת” שקרי ושהמחוקקים נמצאים מחוץ לו - או כך לפחות תחושת הבטן שלי
2)
מה שמחזיר אותנו למחוקקים של נוביליס
supernova/חפץ.txt · מועד השינוי האחרון: 2013/11/04 12:38 על ידי dm